...aneb ve dvou se to (někdy:-) lépe běží..
                    strasti a slasti páru na trati

I have a dream

3. prosince 2010 v 9:51 | dav |  Literatura


            
  Jo, také mám jeden sen a snažím se na tomhle blogu najít místo pro jeho naplnění.., objektivně vzato, sem ale vůbec nepatří.., ta idea sice zdaleka není tak velká, jako měl Martin Luther, také pro další chod světa je zcela bezvýznamná, takže tahle analogie vlastně kulhá na obě nohy…, jen pro mě osobně je ten sen docela důležitý. Taky doufám, že mě proto nikdo nezastřelí (třeba Gábina za to, že to tady zase plevelím čímsi nepatřičným :-)

 Já bych totiž chtěl napsat knihu. A dokonce už vím, o čem by ta kniha měla být, o Emilu Zátopkovi. A musím se hned poopravit, nepatřičným shledávám to lehce bombastické slůvko "napsat". Spíš by se hodilo sestavit, složit, smontovat…

  Mám před sebou hromadu knížek, které jsem nejdříve docela pracně vyhledával po knihovnách, které, když jsem přečetl, zjistil jsem, že je musím bezpodmínečně mít , které pak sháněl po antikvariátech, kterými jsem se dlouho zabýval, každou několikrát přečetl, nesčetněkrát prolistoval.


  Bylo to listování smutné, ty knihy jsou totiž špatné. Nemluvím o literární úrovni, řeč je  teď o tom, že byly nástroji režimu, sloužily k ovlivňování vědomí veřejnosti a používala je skupina lidí, pro které byla nějaké etika jen prázdným pojmem.

  Všechny jsou o jednom člověku, a přece je v každé té knize onen člověk docela jiný. Štve mě to, tak se probírám stránkami, porovnávám jednotlivé události, snažím se odhadnout, jak to vše asi mohlo opravdu být.

  Asi skoro každému se ještě dnes cosi vybaví, když se řekne Zátopek. Ale méně lidí už ví, že jsme měli běžce, který byl ve své době zcela mimo konkurenci, infant terrible atletického světa, muž z nově vzniklé malé a politicky nevhodně orientované zemičky, muž, který dělal všechno jinak a přesto postavil do latě celý atletický svět. Co byl ten chlápek ale vlastně zač?

  Jak jsem už říkal hned na začátku, nechci vytvářet nic nového. Chtěl bych se pokusit jen přibližně poskládat části obrazu, který kdosi v zlém úmyslu roztrhal na drobné kousky, některé ty kousky přemaloval, jiné zcela zničil, aby znemožnil případnou rekonstrukci, pro jistotu přidal ještě fragmenty z několika jiných obrazů.

  Určitě nebudu objektivní, určitě se mnohokrát ve svém odhadu zmýlím. Už z etického pohledu je problematické vynášet soud na někým, když jeho obraz doba zdeformovala k nepoznání, pořád se ptám, kdo to vůbec byl? Člověk bezvýhradně sloužící režimu, voják, estébák, nebo snad pragmatik snažící se vytěžit ze systému maximum, člověk pronásledovaný, kořist nebo predátor.., či snad pouhý přihlížející? Tu poslední variantu vidím jako nejméně pravděpodobnou.., člověk s jeho povahou určitě cítil potřebu se nějak angažovat, ať už v dobrém či špatném, otevřeně upřímný, nebo snad vypočítavý...nepopsatelný jako živel…

 Takže tímto jsem sebral odvahu k prvnímu kroku a pevně doufám, že budu schopen udělat další..., pokud ano, měly by se tu začít v brzké době objevovat příspěvky se Zátopkovskou tématikou.., jen doufám, že to bude někoho zajímat, dělám si tu jakýsi průzkum veřejného mínění, ale možná se zabývám léty dávno mimulými a událostmi vyčpělými, které už nikoho neberou, sám nevím...
helsinky 52
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 s0c s0c | 3. prosince 2010 v 11:53 | Reagovat

Drzim palce! :) Samotna jsem nad tim uz premyslela, jaky vlastne byl... od nekoho slychavam, jak byl bezec, od jineho slysim politicke nazory... ale kdo vi, jak to bylo cele doopravdy. Jestli to das do kupy, strasne rada si to prectu.

2 mapo mapo | 3. prosince 2010 v 12:47 | Reagovat

bude to piplačka :-)) ale bude to stát za to...držím palec a už si dělej "čárku"...jsem zájemce.

3 Lojza Lojza | 3. prosince 2010 v 15:48 | Reagovat

Kompilaci bych nedělal, jen ryzí monografii. Zkušenost ukazuje na minimálně 3-5 let sběru materiálu od žijících přátel a lidí, co jej znali, a sběh archivních materiálů. Další rok až dva psaní. Nechtělo by se ti napsat opravdu rozměrnou monografii s fotografiemi a špičkovou prezentací v některém z cizích jazyků? Pak by kniha dosáhla určitě skvělé prodejnosti a ty by ses, mimo jiné, stal okamžitě milionářem (v eurech nebo dollarech). Popřemýšlej nad tím, Dave.
Lojza

4 s0c s0c | 3. prosince 2010 v 20:50 | Reagovat

Lojzo, nevim, jak jsi prisel na milionare, ale kamarad psal leta knihu, odbornou, nikdo nikdy nic takoveho nenapsal, skutecne prehledne shrnute znalosti, ktere ma jen par lidi a on se k nim tezce propracovaval... vydaji mu to, cena bude asi 800Kc za vytisk v obchode a hadej, kolik z toho bude mit on... asi 60Kc. Priserny. Ale pravda, ze o Zatopka by mohla mit zajem sirsi verejnost, nez o tohle vysoce odborne dilo. Na druhou stranu bych to stejne tak ruzove nevidela.

5 Lojza Lojza | 3. prosince 2010 v 21:00 | Reagovat

Ano, v Čechách bude výdělek 0,-Kč, to je zkušenost prima facie, ale napsat knihu  ve francouzštině nebo němčině a kontaktovat vhodně např. Galimarda, hádám, že prodeje by byly obrovské. Věř, že vím, o čem mluvím. Nesrovnávej to např. se špičkovou odbornou historickou prací o 1000 stranách např. o Přemyslovcích, která dala autorovi ohromnou práci, je kvalitní a převratná, ale je vpodstatě neprodejná.
Jak už to tak bývá, nikdo není doma prorokem, a Zátopka právě Francouzi a Angličani milovali.
Lojza

6 Luboš Luboš | Web | 3. prosince 2010 v 22:09 | Reagovat

Lojzo, tvé představy o milionech a "obrovských prodejích" jsou docela úsměvné. Zátopek závodil před víc než půl stoletím, pro dnešní generace na Západě (a nejen tam) je to skoro neznámé jméno. Věř tomu, že Francouzi nebo Němci by nebrali knihkupectví útokem, ani kdyby šlo o Zátopkem napsaný životopis.

Ostatně miliony a obrovské prodeje jsou Tvoje ambice, ne Davovy :-)

7 Lojza Lojza | 3. prosince 2010 v 23:37 | Reagovat

Mýlíš se, Luboši, opravdu tomu věř, že mýlíš. Je to pochopitelné a knihu o Zátopkovi nepíšeš ty. Je to na Davovi :)
Lojza

8 koyama koyama | Web | 4. prosince 2010 v 14:39 | Reagovat

Byť nejenže Zátopka ve Francii milovali, ale stále ho mají rádi (viz. časopis pojmenovaný po něm: http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/3/3434/3434155_6a877080a4055de2162e991a54a86c08/images/P5125416.JPG ), přesto bych byl stejně jako Luboš skeptický k oněm miliónům. Ať to Dav napíše sebe lépe, půjde přeci jen o běžeckou knížku. Steelová z toho nebude. :)

Jinak ale držím palce, sny se mají plnit a mě by taková knížka zajímala.

9 Lojza Lojza | 4. prosince 2010 v 15:53 | Reagovat

Samozřejmě, a nejen to. Kdo má trochu vhled do nakladatelování mimo ČR, tak ví, jak to chodí. Maně vzpomínám na nedávno vydanou knihu o jednom vcelku neznámém sportovci jednoho naprosto minoritního sportu. Kniha psaná v angličtině dosáhla za první rok celosvětové prodejnosti 850 000 výtisků. Být Lubošem, tak Dava spíš povzbudím, že to možné je. Zátopkovo jméno ve světě dodnes zní senzačně, fantasticky a přitažlivě. Chce to jen překročit humna této země a nebýt skeptický až na půdu :)
Lojza

10 Peggy Peggy | 5. prosince 2010 v 9:19 | Reagovat

Držím palce. Sny jsou od toho, aby si plnily! Bez nich by byl život jen bezcílné plácání.

11 Luboš Luboš | 5. prosince 2010 v 12:04 | Reagovat

Zátopkovo jméno nezní v zahraničí senzačně, fantasticky ani přitažlivě. Je uznáván jako výnikající běžec, jeden z nejlepších v historii, ale přeci jen jeho vrchol byl v roce 1952. Lojzo, zkus si zjistit, kolik článků o něm se ročně v zahraničí asi tak napíše... Nejsem skeptik, jen realista. Ale opakuji: o vydělaných milionech dolarů a celosvětovém bestselleru píšeš jen ty, nikoli Dav.

12 Lojza Lojza | 5. prosince 2010 v 12:30 | Reagovat

Viz. příspěvek č. 9. O ty peníze přeci vůbec nejde! Byly by jen příjemným benefitem, ale daleko nejlepší benefit by byl, že by knihu mohli číst lidé ze zahraničí. Jinak bych se opakoval: dodnes je jméno mistra Zátopka skloňováno v podstatných knihách a dokumentech o běhání. Skvěle připravená monografie v cizím jazyku by měla podle mého soudu význačný ohlas. A ohlas a dobrý pocit z dobře odvedené práce, prosím, Davovi přej.
Lojza

13 Luboš Luboš | 5. prosince 2010 v 17:43 | Reagovat

Lojzo, promiň, ale jsi docela mimo. Že se o Zátopkovi (stejně jako o Nurmim, Kucovi, Virénovi, Shorterovi, Bikilovi a dalších hvězdách minulosti) píše v podstatných knihách o běhání, vím moc dobře. Ale to ještě  neznamená, že jeho životopis by se v dnešní době měl stát globálním bestsellerem. Kdyby byl ve světě takový hlad po Zátopkovi, jak se snažíš si namlouvat, už dávno by kniha o něm byla napsána a vyšla v několika světových jazycích...

Davovi samozřejmě přeji. O jeho úmyslu vím delší dobu a rád si jeho články, případně knihu, přečtu.

14 dav dav | E-mail | Web | 5. prosince 2010 v 19:20 | Reagovat

Koulám, že se mi podařilo tady nadhodit téma, které je aspoň pro pár lidí dobrým předmětem k diskusi :-), ..jen houšť milí čtenáři, ale chci některé z Vás vrátit na zem, mé literární ambice jsou minimální, o nějakém finančním benefitu jsem vůbec neuvažoval, prostě chci začít psát, jsem zvědavý na ohlasy, možná to pár lidí osloví, možná zjistíte, že psát neumím, nebo že nedokážu psát tuhle konkrétní věc a odkážete mě do patřičných končin i s mým přehnaným egem, každopádně teď vím, že je na to aspoň někdo zvědavý, takže mě to bude motivovat k nějaké psací činnosti, neboť já jsem ve své podstatě velmi lenivý.. :-)

15 Lojza Lojza | 5. prosince 2010 v 19:28 | Reagovat

Moc držim palce, určitě to půjde a bude to skvělé!
Lojza

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama