...aneb ve dvou se to (někdy:-) lépe běží..
                    strasti a slasti páru na trati

Rybí muž

6. prosince 2010 v 11:30 | dav |  Literatura
  Zas jedna knížka, s jejímž hrdinou mám problém se ztotožnit. On je to totiž chlápek dost sebestředný, obtloustlý, protivný, nenažraný a ke svému okolí až nepříjemně arogantní. A já pokud chci někoho obdivovat, tak se ztotožňovat chci, ale Martin Strel je prostě takový, jaký je.
 Ale možná proto dokáže to, co dokáže. Vstupovat den po dni do nepřátelského prostředí, v kalné vodě urazit nějak kolem sto kiláků denně, vyrovnávat se s nepohodlím, bojovat se zraněními a zdravotními obtížemi, řešit za pochodu logistické problémy plavby.
 To celé viděno očima plavcova navigátora, Matthewa Mohlkeho, člověka, který byl plavci nejblíže, když mu v širokém líném toku Amazonky vyhledával optimální trasu a nejrychlejší proudy. Byl sice první terčem jeho nevole, když uvízli v pomalé vodě, ale byl také hlavním strůjcem Martinova úspěchu. Autor postupně odhaluje osobnost tohoto vyjímečného člověka, který před našima očima doslova a do písmene posouvá hranice lidských možností. Takže vztah vesrze ambivalentní. Nemusíme nutně někoho milovat, abychom ho mohli obdivovat.
 Nejde tu ale ryze o sportovní výkon, kniha upozorňuje na naléhavé problémy, které postihují sice primárně pouze a Amazonii, ale ve svém konečném důsledku zasahují nás všechny. Vždyť znečištění řek, oceánů a moří je záležitostí globální a vzduch, který produkují pralesy Amazonie je důležitý pro všechny živé bytosti.
 Takže rozhodně doporučuji přečíst, já se od téhle knížky nemohl odtrhnout, ani když jsem ji po nějaké době četl už podruhé. A myslím, že mi něco přinesla nejen pro běh, ale i obecně do života.
 Vydalo r. 2009 brněnské nakladatelství JOTA.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama