...aneb ve dvou se to (někdy:-) lépe běží..
                    strasti a slasti páru na trati

Ještě je tu Šance

22. února 2011 v 22:21 | Gábina a dav |  Milý deníčku...
kdy: sobota 19.2.
kde: ze Spořilova na Zbraslav téměř s vyloučením provozu
co: v plánu běh nad třicet kiláků

  Dlouhý štreky, vzhledem k blížící se sezóně potřebuju dlouhý štreky. Ale co dělat, když bolí achilovka, teda ona to úplně nemusí být ona, cítím to jakoby trochu bokem, ne přesně v ose šlachy, Gábina mi to diagnostikovala jako zánět tíhového váčku a já si k tomu dozjistil, že to není tak vážný. No, jen jsem v nějakém časopise vyčetla, že je to při běhání častý problém. Takže sobota nebude snad úplně zas tak v trapu. Alibisticky vymýšlím trasu, která se dá kdykoli krátit, oblékáme se sice jak na severní pól, s sebou zásoby na týden, ale jsem rozhodnuti to při první známce nějakých obtíží zabalit. Ještě si to pro jistotu trochu nablížíme MHD, abychom nemuseli dávat trasu, kterou běháme do Krčáku obden.

  Stanice Dědinova, hned jak vylezeme z busu zamíří Gábina do potravin, nějak málo se napila, tak to chce dohnat, ach jo, ženský, jak uviděj krám..., to můj problém je opačný, já se po ránu předpiju a přepiju, takže ve výsledku oba zdržujeme vlastně úplně stejně:-). Ráno byl nějakej fofr. Když jsme sedli na autobus, uvědomila jsem si, že jsem po ránu vypila akorát hrnek kafe...
 Sice zase šedo a zataženo a Gábina škemrá po sluníčku, ale já se neodvážím ani ceknout, ani slovíčkem si nepostěžuji, jen v duchu svatého Petra velebím a z duše děkuji, nadělil mi totiž dva, tři centimetry nového měkoučkého snížku, šlape se v tom jak v peřinkách, tak snad nebude dneska s achilovkama tak zle a nezabalíme to hnedka za barákem. Zas kur.. napadlo. Nemám ráda zimu, přestala jsem mít ráda sníh. Nesnáším šedivě šedou oblohu :-((.

 Prosmykneme se vrškem Krčáku, proběhneme kolem chovné stanice leonbergrů, nádherných obrovských psů, co vypadají opravdu jak lvi, a které nikdy nezapomínám pozdravit, seběhneme do Kunratic, křižneme silnici a vydáváme se pěšinkou k rybníku. Zvedneme pár kačen a lysek, podle hlasu se na nás trochu zlobí. Ještě je slyšet jejich káčání a už stoupáme mezi vilkami až k zámeckému parku. Pokračujeme mezi zahrádkami, kolem jahodového pole, kde to v létě vždycky tak krásně voní, podběhneme hlavní a čeká nás nejškaredější úsek z celého výletu, cca 800m po frekventované silnici, kruhák na starý benešovský je pro pěší drobek oříšek. Gábina valí jak k ohni, chce to mít už za sebou, rozumím, pod nohama hnusná špinavá kejda, brýle mám tím marastem celé zacákané, moc nevidím, proti nám jeden auťák za druhým, pocit klidu a bezpečí je najednou ten tam. Na silnici je pěkný ledovatý mejdlíčko a semtam nějakej "vynikající" řidič začne všechny předjíždět. Běžím s levou nohou nalepenou na svodidlech. Dělá se mi nanic z představy, že to někomu ustřelí  a nás sestřelí (a taky mi není akorát z tý bublinovatý vody, co jsem koupila). Ale už je to za námi, už klušeme Písnicí, ještě musíme překonat jednu hlavní, asfalt se pod nohama mění v polňačku a vedle nás jsou ohrady s koňmi. Kocháme se a vyndaváme něco k jídlu.

 Ale konec flákání, na poli jsme i tak pěkně vykosli. Míjíme odbočku do Modřanské rokle, tady bychom mohli krátit, ale není zatím důvod, směřujeme dál na Cholupice. Před námi nový objekt Záchranné stanice pro hendikepovaná zvířata, prý tu stojí už přes rok a já tu ještě nebyl. Aspoň nebudeme muset tahat všechny ta poraněný a nalezaný zvířátka až do Jinonic. Ano, naše asi čtvrtý setkání proběhlo tak, že jsem navigována Davidem, který držel v pytli poraněnou volavku, jela z Libčic do Jinonic poprvé v životě pražskou dopravní špičkou někudy, kde to vůbec neznám... Docela zábavný rande ;-).

  Ostudně tyhle krásné končiny zanedbávám, ale v budoucnu to napravíme, tahle trasa je hezká hlavně v létě, když se člověk z vysušeného a rozpáleného pole octne v Modřanské rokli nebo v údolí Komořanského potoka, je to jako by vlezl do lednice.

 Další zahrádkářská kolonie, ještě překřížit asfaltku na Točnou, kam také směřujeme a už se proplétáme mezi akáty na samé hraně srázu nad Vltavou, nejkrásnější dnešní úsek. Gábina se ale nějak trápí, ten terén, kde si já odpočívám jí nesedne. Ten terén v kombinaci se sněhem, listím a místy blátem mi připomíná naše kolořípské tažení. Navíc mám nohy jak z betonu, nejsem schopná se normálně odrážet. Běžím docela silově, ale rychlostí želvy. Kde je to zatracený jaro?

 Míjíme letiště Točná, tady se dá v létě hezky posedět a pozorovat větroně, teď tu probíhá rekultivace, jsem docela zvědavý, další důvod, proč se sem zase bvrzo vrátit.

grafika

 Kopírujeme hranu pole, občas zabočíme do dubin na svahu, trošku se tu motám, těch stěziček, co se tu nabízí, udržet směr není až tak úplně jednoduché, jednou drobet zakufrujeme, ale hned jsme z toho venku, jen ten pán s pejskem, co jsme ho už jednou předbíhali se zničeho nic opět ocitl zase před námi:-).

výběh na šance

 Spadaným listím si to vyšustíme nahoru na Šance, protější Závist je sice mnohem známější, ale já to mám raději tady. Já tedy nevyšustila, spíš vydupala jak stará nemotorná slonice. Ale je tu krásně. Kochám se a těším se, až se sem podíváme někdy za sluníčka. Je to tady takové komornější, mám pocit, že duch časů minulých je tu lépe zachován, stačí se chvíli zastavit, ztišit a už přede mnou ožívá keltské opidum, cítím pach ohňů z jejich pověstných kovářských výhní, okolo se pase dobytek, za stromy zahlédnu část opevnění, zaslechnu volání v neznámém tvrdém jazyce.
 Ještě mrkneme na vyhlídku, vyfotím Gábinu u rozcestníku a sbíháme dolů ke Zbraslavi.
seběh
  Chvíli váháme nad autobusem, jede nám sice skoro za barák, ale představa téměř celé hodiny prosezené v mokrém nás ani jednoho moc neláká. Chytáme se nově vybudované cyklostezky a po luxusním asfaltu sledujeme Vltavu. Kde jsou ty časy, kdy jsme tu na kolech drkotali po kamenité náplavce. V létě tu bývá nával, dnes jen pár cyklistů a kolegů běžců.
nová lávka

  Gábinu jako by mi někde pod Zbraslavským mostem vyměnili. Celou cestu se prala s terénem a teď mi ukazuje záda. Natáhne krok a je najednou daleko přede mnou, pak se vrací, vesele si kolem mě pobíhá, začínám se trápit pro změnu já. Ten asfalt je můj hrob, zastavuji se, předstírám, že fotím:-(. Hned když jsme na Zbraslaví seběhli na cyklostezku, jako by mi někdo z kolen sundal pytlíky s pískem. Běží se lehce, úplně v pohodě. Najednou zjišťuju, že nemám Davida. Vracím se zpět, mám trochu obavy o jeho achilovky. Ale je to asi O.K., dobíhám k němu, David si fotí nějaké přírodní výjevy :-).
trávy
   Nebudu to trápení natahovat, skončili jsme v Modřanech na tramvaji, bus z Dvorců nám v návaznosti na ní přistavili úplně bez čekání. David řekl, že šlachy bolí, a je jasné, že tohle nemá cenu hrotit. Poslední kilometr k tramvaji běžím jako o život, ale toho, že už končíme, nelituju. Jak často se zrovna mně stane, že doběhnu takhle rozjásaně a zcela živá :-)? Přestat v nejlepším se mi podaří jen někdy. Je mi sice líto těch zbývajících kilometrů podél Vltavy, ale na druhou stranu si říkám, že člověk nemůže chtít úplně všechno. Mohl jsem taky pajdat rovnou z Krčáku domů, takhle zlatých 22km a zítra pro jistotu akorát malá procházka na Velký vrch.

mapa 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 koyama koyama | Web | 22. února 2011 v 23:42 | Reagovat

Bursitidu jsem měl. Běhal s tím a dospělo to tak daleko, že bezbolestně běhat nešlo. Ortoped řekl: "Jo, to je v pohodě. Bursu vyřízneme, patní kost zabrousíme....." a to stačilo! Slyšet o broušení patní kosti. Přestal jsem běhat (únor a půlka března běžky, zbytek až do konce května kolo, pak podpatěnky) a byl klid. Ale nejsem si jistý, jestli jsi zrovna tohle chtěl slyšet. :)

2 dav dav | E-mail | 23. února 2011 v 9:22 | Reagovat

No, dík, tohle jsem fakt slyšet nechtěl, ale možná dobře, že to tu padlo, vždy je dibré znát tu katastofickou variantu.   Dignóza je to od jen oka, zatím se snažím udržovat se v pohybu, ale rozhodně to netáhnu přes bolest, snižuji objemy,  pokud bude třeba, zkusím i tu hnusnou klidovou terapii.

3 cheap coach bags cheap coach bags | E-mail | Web | 1. března 2011 v 3:19 | Reagovat

Valuable information you got here! I would like to thank you for sharing your thoughts and time into the stuff you post!! Thumbs up

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama