...aneb ve dvou se to (někdy:-) lépe běží..
                    strasti a slasti páru na trati

První tažná

11. října 2011 v 22:15 | Gábina a dav |  Milý deníčku...

Pondělí 3.10.

Od rána pocit postupného nastydání, nebudu dlouho popisovat, známe všichni. Pálení nosohltanu a tak nějak celkově těžko po těle. Rozum radí omezit pohybovou aktivitu na poposedávání na kanapi, ale strašák posledního slunka před dlouhým obdobím podzimní šedi žene ven.

Vláčkem do Nelahozevsi, tentokrát malé zdržení v mistrově rodišti a odlov první kešky hned u nádraží. Souřadnice nám nějak nesedí, cca 8km :-) rozdíl, ale nápověda byla snadná. No jo, narychlo jsem zadávala souřadnice a až když jsme se vrátili domů jsem zjistila, že jsem použila nějaký starý formát. Ještě zdálky okoukneme sgrafita na zámku a pokračujeme Dvořákovou stezkou proti vodě. GPS nás žene kamsi do svahu, tušíme zradu, ale vytrváme do hořkého konce. Kopec téměř kolmo nahoru, křoviska, šotolina, po které se vyleze metr nahoru a dva sjedou dolů. Gandalf se raduje, lítá po svahu jako kamzík. Je mi už jasný, že tenhle výstup je kravina, ale je mi taky jasný , že cesta dolů by se bez pádu neobešla.. Posledních pár metrů jak opice vyručkujeme vzhůru, zachytáváme se větví a kmenů bezinek. Konečně se objevuje modrý nebe a vzápětí zorané pole. Skrýš jsme nenašli, ale úspěchem budiž, že se nám podařilo vymotat se na okresku a seběhnout dolů do Kralup. Za mostem se konečně už trochu rozbíháme a míříme do Chvatěrub.

Slunko už dole u obzoru polévá hladinu Vltavy tekutým zlatem, na topolech podél řeky první malé skupinky kormoránů. Nějak si letos pospíšili.

Mírný větřík hladí a vysušuje pot. Běží mi to dnes nějak samo, bez většího úsilí se daří zrychlovat, takhle kdyby to šlo o závodech. Zaklení kousek za mnou. Zapřažený Gandalf Gábině pomáhá, ale ona nemá nějak svůj den. Rozhoduji se pro roli vodiče, psa si nechám běžet vedle nohy. Lehce vystupňuji tempo, pes to akceptuje a zvýší úsilí. Za námi další zaklení, ale pak už jen hlasité oddychování. "Sláva už se chytla", říkám si a jde se dál. V sobotu jsem po dvou týdnech antibiotik prvně vyrazila si zaběhat. Nějak se ne a ne rozběhnout. Běžíme tempem okolo pěti dvaceti a já mám pocit nohou vrostlých do betonu.

Nebudu to natahovat, v dobré víře, jakým jsem ohleduplným partnerem a pomocníkem, podařilo se Gábinu utavit. Ale vypadlo to z ní až v Libčicích u přívozu. K přívozu mi pomáhal Gandalf, desátý kilometr byl asi za pět minut. Za přívozem jsme sice zpomalili, ale v terénu a bez psa mi prostě utíkat nešlo. Zbaběle jsem si řekla o chodeckou vložku. Trefila jsem nechtěně místo, kde opravují zeď, co zpevňuje břeh a všude kolem jsou varování před pádem do řeky :-), tak jsme se alespoň opatrně vymotali. Domů jsme to už akorát vyklusli, terén na úzké stezce stejně něco rychlejšího nedovoluje. Byla z toho hezká patnáctka, vložená kvalita se také počítá.

Večer jsem úplně odpadnul, usnul oblečený na posteli, asi horečka. Tak nevím, kdo koho vlastně utavil.

Středa 5. 10.
David volá zastřeným hlasem, že má stále horečku. Z práce chvátám, abych chytla ještě trochu sluníčka, beru postroj a Gandalfa a vydáváme se směrem k Řeži a na Husinec. Pěšinkou kolem vlaku psa zpočátku krotím jak to jen jde, aby nás oba nepřepálil :-). Pohoda. Dva kiláky do Řeže za dvanáct minut. Postupně zrychlujeme, až se usídlíme na pěti třiceti, tempo pro oba příjemně svižné. Jedenáct kilometrů s jednou psí koupací zastávkou úplně na pohodu. Oproti pondělku úplně jiný nohy :-).

Celý příští týden trávím v posteli, nebo v její bezprostřední blízkosti. Astma dělá z každého banálního nastydnutí poměrně frustrující záležitost, tiše se dusím a nedovoluji si moc vyskakovat. Jako malý bonus k mému trápení mi konečně ve středu došel od Manmatu přešitý postroj pro Boru. První verze ji odřela, tak se už nemůžu dočkat až vyzkoušíme upravenou verzi. Vydržím to do soboty.

Sobota 8.10.
S těžkým srdcem odpískáme běh Voděradskými bučinami. Závodu se vzdát dokážu, ale doma na zadku mně už nikdo neudrží.
Vyrážíme pěšky za keškami na Levý Hradec. Přidávají se k nám Tereza s Vojtou a dalším labradorem Hubertem. Tři psi vytvoří bujarou rozlítanou smečku :-).

Neděle 9. 10.
Pracovní verze dnešního programu zní: krátká procházka, dle možnosti kombinovaná s pomalým během a testováním nového postroje. Gandalf s Gábinou budou zastávat úlohu volavek. Místo činu: Řež a okolí.
Do Řeže se přemístíme ty dva kilometry vlakem. Učit Boru tahat na stezičce kolem vlaku by asi nebylo to pravé ořechové.

Pomalu se rozbíháme už na lávce. Gandalfa necháme udávat tempo, jde hned na plnou šňůru. Bora si vzorně ťape, ale zatáhnout ji ani nenapadne. Co jsem jí vtloukal do hlavy, padlo opravdu na úrodnou ůdu, tahání na vodítku je pro ni tabu.

Šnůru ale udržuje neprověšenou, pod nohama se motá jen málo. Co pro začátek více chtít. Promotáme se Řeží, pak stezka podle vody. Psi běží ukázněně vedle sebe, ale zatímco Gandalf se zapírá do postroje, Bora zpomalením reaguje na každé na potažení. To se přeci nesmí.

Posílám Gábinu dopředu, když už nám dvojice skoro mizí za zatáčkou, pobídnu už samou netrpělivostí poskakující Boru. Přesně jak se dalo předpokládat, zapomene na dobré vychování, páteř prohnutá do luku, packy zapřené o zem, zabírá, jak kdyby celý život nedělala nic jiného. Je to jako bych se vznesl, uhánime společně dopředu. Náskok smázneme překvapivě rychle, Bora se hned vrátí k původnímu způsobu tahu/netahu, kterému říkáme "lemrování".

V praxi to vypadá jako vzorně pracující pes, ale opak je pravdou. Pes nedává do tahu ani minimální úsilí. Gandalf, když se mu nechce, zvládá tohle umění s brilancí zkušeného mistra, (v tu chvíli je šňůra napjatá a pes běží úplně stejnou rychlostí jako já, když zpomalím, zpomalí taky, když zrychlím, přidá tak, aby šňůra zas byla napjatá). Někdy je to dost na hlavu :-).

Ale já už vím, že hráz je protržena, že Bora pochopila a zbývá jen dodat jí něco odvahy a sebevědomí. Chuť má, musí se přestat bát ji projevit.

Když smrkám a zůstaneme pár metrů za Borou. Gandalf, který až dosud šel vzorně jako vůdce smečky v mírném tempu, zapomíná na dobré vychování, zasprintuje a mě katapultuje dopředu. V takových chvílích mám docela obavu o své zdraví :-). Naštěstí pár skoky hodnými trojskokana ty dva doženeme, Gandalf se usídlí na vedoucí pozici a běh se zas zklidní.

U lomu odlovíme jednu lehkou kešku, je to v podstatě drive in, ale potěšila. Dlouho jsme běhali kolem, než nás napadlo mrknout do mapy. Otáčíme, máme v plánu ještě jeden odlov, trochu se bojím přístupové cesty, ale Gábina má již všechno promyšlené. Uhne na úzkou strmou stezku, která nás vede od Vltavy přímo k hledané vyhlídce, Bora se nedá pobízet a zabere tak, že vyletíme do svahu jak čertík z krabičky. Chvílemi se ohlíží a ujišťuje se, že je to fakt správně, ale když bez ustání chválím a chválím, zabírá jak o život.

Objevila jsem nábližku po schodech nahoru kolem loděnice. Keška má být někde nad ní. Podle mapy bychom museli obíhat celou Řež. Ze schodů zabočíme vzhůru pěšinou až doběhneme nahoru na skalnatý hřeben.

Dolů se mi nechce stejnou cestou a tak navrhuji dostat se k lávce zvrchu přes les za hlavní silnicí. Díky kešce jsme si propojili známé trasy a objevili i nový asi šestikilometrový okruh v dost členitém terénu a s jedním pořádným kopcem :-).

11. 10.
Vůbec se mi nechce ven běhat, ale hodinu se s Gandalfem jen tak procházet po Libčicíchc taky ne. Za úporného vrtění nasadím psovi postroj a jdeme. Běh je záhada. Běží se skvěle. Klušeme bez většího úsilí okolo 5:20 na kilák. Gandalf lemruje perfektně :-). Netáhne, ale běží přesně mým tempem. Když při pátém zrychlím pod pět minut, Gandího skoro táhnu já :-). Dvakrát uděláme tří minutovou pauzu, aby se napil. Jedenáct kilometrů máme za devětapadesát minut. Už se těším, až vyrazíme všichni na nějaký dogtreking.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 FernandezBlanca30 FernandezBlanca30 | E-mail | Web | 15. října 2011 v 23:19 | Reagovat

Have no money to buy a car? Worry not, because it is available to take the <a href="http://goodfinance-blog.com">loan</a> to resolve such kind of problems. Therefore take a student loan to buy all you need.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama