...aneb ve dvou se to (někdy:-) lépe běží..
                    strasti a slasti páru na trati

Pěšky do nebes :-)

21. února 2012 v 17:58 | Gábina a Dav |  Milý deníčku...
Sobota 18. 2. 2012

Plán na dnešní den byl: ráno si jít chvilku v dešti zaběhat a pak podle počasí buď vyrazit nebo nevyrazit na Jezeří. Předpověď na víkend docela drsná: déšť furt.

Ráno ale hned po probuzení bylo něco jinak. Krásně jinak. Za okny se usmívalo sluníčko. Jelikož ne všichni u nás doma pokud se sejdeme v Chomutově jsou běhací a chtěli jsme být pospolu, David navrhl, že se na Jezeří vydáme hned ráno, dokud je hezky. Občasná improvizace je jen ku prospěchu věci:-)

Auto necháváme jako obvykle ve Vysoké Peci u koupaliště a po žluté dojdeme až k Žeberské lípě. Prastarý strom napůl stojí, napůl leží. Jak dlouho tu ještě vydrží? Pro stromy mám slabost, dokonce kdysi jsem se trochu pokoušel naučit je rozlišovat. Zajímavý strom mi připadá jako dostatečná záminka pro několikakilometrovou zacházku. A že nám stromy něco dávají, na to jsem přišel předloni při dvanáctihodinovce na okruhu v pražské Stromovce. Přišla krize a jelikož tonoucí se i stébla chytá, začal jsem jaksi mimoděk vyhledávat pomoc ve svém okolí. Dostalo se mi čehosi, co se dosud neovažuji pojmenovat, co mi ale pomohlo běh dokončit. A přes svou skepsi k pseudovědám, které se v poslední době vyrojily, mám pocit, že to byly kaštany v aleji podél trati, kterým bych měl být vděčný. Takže také proto stojím před Žeberskou lípou v tiché úctě.

Po žluté bučinou kus po trase Jirkovského maratonu pokračujeme k zámku. Bára, Josek, David a já a s námi tři psi. Gandalf je po dvou měsících nemoci na delší túře. Mám o něj trochu strach, ale on řádí jako pominutý, lítá sem a tam a sálá z něj radost, že je konečně v lese a nemusí jít u nohy na tom pitomým vodítku... Zatímco Terka u nás ukázněněně šlape ve svém slušivém kabátku, Bora nedá chvíli Gandímu pokoj. Neustále provokuje ke hře. Cpe mu pod nos klacky, o které by se chtěla přetahovat, co chvíli se vrhá kamsi ze svahu, aby upozornila na tu spoustu věcí hodných psího prozkoumání. Gandalf se nedá dvakrát pobízet.


Když se cesta plná výmolů a kamení prudce zvedne objeví se napravo od cesty vyhlídka. Vyhlídka na důl, severočeský soukromý Mordor zn. Czech coal. Oproti loňsku chybí zase část svahu. Bára si odvážně lehá na převis a fotí ukázku lidské kruté neomalenosti vůči přírodě.


Fotky použije do své diplomky, kde popisuje posuvy půdy okolo Jezeří a porovnává mapy místní krajiny od 16. století do dnešních dnů. Bohužel naše sametová demokracie se k tomuto místu nechová o nic lépe než předchozí režim. Až se jednoho dne utrhne v tomhle místě i samotná cesta k Jezeří, poběžíme marataton nevím kudy :-(. Ale maraton je to poslední, co je důležité. Pro uhlí, které se vyváží, padají těžební limity a jáma dolu se zakusuje do kopce jak upír.

Naštěstí brzy tu hrůzu ukryjou alespoň z části stromy. My trasu maratonu opouštíme a po modré stoupáme a stoupáme... Na pár desítkách výškových metrů přibývá neuvěřitelně sněhu. Nejprve se brodíme po kotníky, postupně rozměklé bílé hmoty přibývá skoro ke kolenům.
Když cesta u malé vodárničky, kde jsme bohužel kvůli sněhu nenašli kešku, zabočí doleva jsou před námi na cestě jen občasné stopy zvěře. Jinak je to tu zafúkané a my vyšlapáváme první stopu. Psy to nesmírně baví. Strkají čumáky hluboku do sněhu. Na Gandalfovi není vůbec znát, že byl skoro na umření. V hlubokém sněhu běhá ze svahu podél cesty nahoru a dolů.

Chceme po modré dojít na Sky balkon - krásnou vyhlídku nad přehradou Jezerka. Ale když se doštracháme k místu, kde kdysi stával hrad Žeberk, na vyhlídkovou modrou ani neodbočujeme. Sněhu je pořád víc a brodit se mokrýma závějema, co přesahují půl metru se nám nechce. Kešku si najdeme snad na jaře. Po dalších pár set metrech zjišťujeme, že cesta není prakticky průchodná, přes návěje bychom postupovali asi hodně pomalu, navíc buldočku Terku bychom už museli začít poponášet. Naproti na svahu vysílač Jedlák, pod námi někde dále vlevo bude přehrada.


Miluju situace, kdy se z normálního výběhu, nebo nevinné procházky, stane změnou klimatických podmínek, nebo prostým odbočením mimo cestu adrenalinová akce. A kajícně se tu doznávám, že jsem občas nakloněn vzniku takových situacé vědomě napomáhat. Pamatujete se, vy starší, jak jsme si kdysi po vzoru Foglarových hrdinů dělali KPZ, krabičky poslední záchrany? Tak já tu svoji, v mírně modifikované podobě, ještě pořád nosím. A několikrát jsem ji i použil..

Společně se vyhecujeme a krátíme cestu přímo svahem dolů. To už je docela adrenalinový sport. Nevím jaký sklon má ten kopec, ale krpál je to jako kráva. Tající hluboký sníh ujíždí pod nohama.
Na osvětlených malých plochách, kde je trochu odtáto jsou zas kameny posypané bukvicemi a jemným ledovým filmem. Větve spadané pod sněhem nejsou vidět. Já volím hluboký sníh, ten sice ujíždí, ale zároveň mě zpomaluje. Kdyby mi někdo v létě řekl, že tudy budu v zimě krátit cestu sněhem, zaťukám si významě na čelo. Teď postupujeme mezi buky pohybem skluz, trh, úchop větve. Modlím se, abychom nevyšli moc nahoře nad přehradou, protože terén tam i v létě je jen pro otrlé šplhavce.
Prostě jsme šli kousek z kopce:-).

Naštěstí se trefujeme do místa těsně nad Jezerkou. Ve svahu nad námi chvíli sledujeme lišku. Ani před námi moc neprchá. Zbylých pár kilometrů do Pece je už jen příjemná procházka. Z bot nám sice teče jak vodníkům a nohavice jsou zráchané nad kolena, ale sluníčko pořád svítí a je skoro o patnáct stupňů tepleji, než když jsme tudy šli na Terezinu vyhlídku před dvěma týdny. V autě je okamžitě nedýchatelno a není okýnky nic vidět, jak se ze čtyř promáčených lidí a tří zráchaných psů odpařuje voda :-).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 12Honzade 12Honzade | E-mail | 22. února 2012 v 14:11 | Reagovat

Tradicne mily.. hezky fotky k tomu..
Jen me jako pejskare zajimava, jak se tri relativne velky psi spolu snasej v aute? A jak technicky je to zvladnutelny:). Ptam se fakt se zajmem, protoze ja bych je asi musel mit v zadni casti, nevim jestli by tam Deri byla schopna sedet celou dobu sama s nekym cizim:) zpusobne..
12:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama